OKÓLNIK
Okólnik 10/2017
25.02.2017
Spis treści:

Okólnik 10

KOMUNIKAT WYDZIAŁU DS. RODZIN 

Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Płockiej, Centrum Psychologiczno-Pastoralne METANOIA w Płocku, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej oraz parafia pw. św. Jakuba w Płocku-Imielnicy ogłaszają konkurs fotograficzny dla rodzin diecezji płockiej pt. „Rodzina przy wspólnym stole”. Chcemy przez to podkreślić, że stół to nie tylko mebel kuchenny, przy którym spożywa się posiłki, ale przede wszystkim miejsce spotkania, rozmowy i wspólnego spędzania czasu w gronie najbliższych.

Zrób zdjęcie swoich najbliższych przy rodzinnym stole (prosimy o zdjęcie w wysokiej rozdzielczości, min. 2000 pikseli). Następnie do dnia 30 kwietnia 2017 r. wyślij je (wysyłając zdjęcie zgadzasz się na dysponowanie nim przez DRDP i CPP „METANOIA” w celach konkursowych) na adres: srkplock@o2.pl oraz dane:

  • nazwisko i miejsce zamieszkania oraz parafię rodziny ze zdjęcia,
  • Twoje imię i nazwisko,
  • adres,
  • telefon kontaktowy: UWAGA – musisz być pełnoletni!

Po dokonaniu oceny i wyboru najlepszych prac przez jury konkursu, dla trzech zwycięskich rodzin przewidziano cenne nagrody, a dla pozostałych rodzin biorących udział w konkursie pamiątkowe dyplomy oraz nagrody pocieszenia. Rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi dn. 28 maja 2017 r. w Płocku-Imielnicy na zakończenie Pielgrzymki małżeństw i rodzin do relikwii św. Joanny Beretty Molli z parafii pw. św. Stanisława Kostki do parafii św. Jakuba.

Płock, dnia 21 lutego 2017 r. 

Ks. Jarosław Kamiński
p.o. Dyrektora ds. Rodzin

KOMUNIKAT WYDZIAŁU DUSZPASTERSKIEGO

Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej Płockiej organizuje lotniczą Diecezjalną Pielgrzymkę do Fatimy z okazji 100. rocznicy Objawień Fatimskich. W dniach 22-28 września 2017 r. nawiedzimy Awillę, Segowię, Santiago de Compostela, Fatimę, Sintrę, Lizbonę, El Escorial, Madryt. Zapisy do 31 maja 2017 r. pod nr tel. (24) 262-85-99. Ilość miejsc jest ograniczona. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: www.duszpasterski.pl.

Płock, dnia 23 lutego 2017 r.

Ks. Jarosław Kamiński
Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego 

KOMUNIKATY DIECEZJALNEGO DUSZPASTERZA RODZIN 

1. Narodowy Dzień Życia i Dzień Świętości Życia

a)      Dnia 24 marca, już po raz 13., będzie obchodzony Narodowy Dzień Życia, ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, który jest okazją do „narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych” (Uchwała Sejmu RP z dn. 27 sierpnia 2004 r.). Dzień później, 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, obchodzony jest z inicjatywy św. Jana Pawła II Dzień Świętości Życia. Zachęcam Czcigodnych Księży do podjęcia problematyki obrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci w czasie kazań, szczególnie w niedzielę poprzedzającą te dni, tzn. 19 marca (III Niedziela Wielkiego Postu) oraz w samą uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Warto w ogłoszeniach parafialnych tej niedzieli zapowiedzieć możliwość podjęcia przyrzeczenia Duchowej Adopcji w parafii. Akcja ta wydaje się bardzo istotna w kontekście dyskusji na temat życia poczętego.

b)      Pomocą w tym są przesłane do wszystkich parafii materiały:

  • Biuletyn Wybieram życie, zawierający m.in.: Triduum przed Dniem Świętości Życia (22-24 marca, s. 8-14), myśli do homilii, wstęp do Mszy św., modlitwę wiernych oraz Ceremoniał uroczystości przyrzeczeń Duchowej Adopcji na Dzień Świętości Życia (25 marca, s. 15-21).
  • Plakat informujący o Duchowej Adopcji. Proszę o umieszczenie go w gablotach parafialnych.
  • Kilka sztuk gotowych deklaracji do rozdania chętnym podjęcia się Duchowej Adopcji, z wydrukowaną codzienną modlitwą.

c)      W związku z tym zwracam się z uprzejmą prośbą do Księży Proboszczów o wybranie jednej osoby świeckiej z parafii, która byłaby animatorem parafialnym dzieła Duchowej Adopcji. Jej zadaniem będzie współpraca z Księdzem Proboszczem t kwestii Duchowej Adopcji, przypominanie o akcji przy okazji innych świąt, rekolekcji czy odpustu parafialnego oraz kontakt z Wydziałem ds. Rodzin w sprawie nabywania materiałów, ulotek i przesyłania informacji o Duchowej Adopcji z parafii. Animatorem parafialnym może być np. parafialny doradca życia rodzinnego. Proszę także o przesłanie do dn. 15 kwietnia br., pocztą lub mailem, listy osób zapisanych do Duchowej Adopcji w parafii – można skorzystać z formularza, który został przekazany do wszystkich parafii (jest on także do pobrania ze strony: www.plockierodziny.pl, w zakładce: Życie – Duchowa Adopcja).

2. Msza św. w intencji kobiet

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet Diecezjalny Duszpasterz Rodzin oraz Diecezjalny Duszpasterz Kobiet (ks. Łukasz Zdunkiewicz), we współpracy z parafią pw. Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie dnia 8 marca br., godz. 18.00, w kościele parafialnym pw. św. Jana Pawła II w Ciechanowie, rozpocznie się Msza św. w intencji kobiet naszej diecezji, której będzie przewodniczył bp Mirosław Milewski. Zapraszamy wszystkich diecezjan, szczególnie mieszkańców Ciechanowa i okolic!

Prosimy uprzejmie o zamieszczenie informacji o tej inicjatywie w ogłoszeniach parafialnych I Niedzieli Wielkiego Postu (dnia 5 marca br.).

3. Uroczystość św. Józefa

W tym roku uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP, z racji na III Niedzielę Wielkiego Postu, będzie obchodzona w poniedziałek 20 marca. Jest to już czas rekolekcji parafialnych w wielu parafiach, ale może warto na Mszę św. tego dnia zaprosić szczególnie mężczyzn i wraz z nimi prosić o wstawiennictwo św. Józefa w ich życiu.

4. Nabożeństwa majowe

Duszpasterstwo Rodzin naszej diecezji, we współpracy z kilkoma kapłanami, przygotowuje rozważania na nabożeństwa majowe pt. Matko, która nas znasz..., związane z 300. rocznicą koronacji Obrazu Jasnogórskiego oraz 100. rocznicą Objawień Fatimskich. Będą one dostarczone do każdej parafii przed świętami wielkanocnymi.

5. Propozycja nabożeństwa Drogi krzyżowej

Gotowa propozycja rozważań na nabożeństwo Drogi Krzyżowejzostanie przesłana E-biuletynem oraz umieszczona na stronie Wydziału ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej (www.plockierodziny.pl, w zakładce: Czytelnia – Pomoce duszpasterskie).

Płock, dnia 20 lutego 2017 r.

Ks. Wojciech Kućko
Diecezjalny Duszpasterz Rodzin

KOMUNIKAT DUSZPASTERSTWA SŁUŻBY LITURGICZNEJ DIECEZJI PŁOCKIEJ

Duszpasterstwo Służby Liturgicznej Diecezji Płockiej zaprasza na Diecezjalny Dzień Skupienia dla Lektorów Słowa Bożego, który odbędzie się w sobotę 4 marca br. w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku. Gościem specjalnym będzie Pan Dariusz Kowalski, aktor Teatru Nowego w Łodzi,  znany jako Janusz Tracz z serialu Plebania.

Ufamy, że to będzie piękny czas we wspólnocie osób odpowiedzialnych za czytanie słowa Bożego w naszych parafiach, nie tylko ministrantów, ale przede wszystkim dorosłych lektorów.

Program dnia skupienia:

9:00 Zjazd;
9:15 Zawiązanie wspólnoty - sala biskupów WSD;
9:30 Spotkanie z Panem Dariuszem Kowalskim – blok warsztatowy, przerwa i świadectwo - sala biskupów WSD;
12:00 Eucharystia - ks. bp Mirosław Milewski - kaplica WSD;
13:00 Obiad - refektarz WSD;
13:30 Konferencja ks. Zbigniewa Pawła Maciejewskiego - Modlitwa Słowem Bożym - sala biskupów WSD;
15:00 Koronka w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego na Starym Rynku;
15:30 „X wieków Płocka” Muzeum Mazowieckie w Płocku.

Zgłoszenia prosimy kierować do 25 lutego na email:duszpasterstwo@dsldp.pl
Koszt uczestnictwa 30 zł. (obiad, bufet kawowy, materiały szkoleniowe, koszty organizacyjne). Więcej informacji na stronie duszpasterstwa www.dsldp.pl.

Płock, dnia 20 lutego 2017 r. 

Ks. Łukasz Chruściel
Duszpasterstwo Służby Liturgicznej Diecezji Płockiej 

KOMUNIKAT H.A.L. SACERDOS

Już po raz kolejny mamy zaszczyt przedstawić naszą ofertę specjalną, przygotowaną z myślą o zbliżających się uroczystościach Komunijnych oraz Bierzmowań. Podobnie jak w latach ubiegłych Hurtownia Artykułów Liturgicznych „SACERDOS” w Płocku wychodzi naprzeciw potrzebom Księży by ułatwić organizację tych ważnych dla każdej wspólnoty parafialnej uroczystości.

W folderze, który niebawem dotrze do wszystkich parafii, za pośrednictwem Księży Dziekanów, można znaleźć propozycje pamiątek dla dzieci i młodzieży, darów ołtarza oraz ofertę wyprzedażową wybranych produktów. Chcemy w ten sposób odpowiedzieć na liczne zapytania duszpasterzy o możliwość nabycia naszego asortymentu w jeszcze bardziej atrakcyjnych cenach. Wciąż dokładamy starań aby jakość i cena proponowanych przez nas produktów były jak najlepsze.

Zapraszamy więc osobiście do Płocka na ulicę Mostową 1 i zachęcamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą. Proponowane przez nas produkty w ofercie komunijnej dostępne są od ręki i w każdej ilości. Pozostałe towary będą dostępne do wyczerpania zapasów. Zachęcamy także do korzystania ze sklepu internetowego www.sacerdos.com.pl gdzie również można składać zamówienia. Nasi pracownicy przyjmują też zamówienia składane drogą telefoniczną.

Dołożymy wszelkich starań  aby spełnić potrzeby i oczekiwania Czcigodnych Księży. Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 900 – 1700 i w soboty w godz. 900 – 1400.

Płock, dnia 21 lutego 2017 r.

Ks. Robert Banasiak
Wiceekonom

KOMUNIKATY KANCELARII KURII 

1. Informujemy, że Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dekretem z dnia 26 stycznia 2017 r. (Nr 592/16) ogłosiła św. Jana Pawła II, Patronem Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

2. Nakładem Płockiego Instytutu Wydawniczego ukazały się „Indeksy” do Księgi Synodalnej  43. Synodu Diecezji Płockiej. Ukazał się także numer „Miesięcznika Pasterskiego Płockiego” ze stycznia 2017 r. Znajdują się w nim m.in. materiały zawarte w Okólnikach ze stycznia br. oraz propozycje duszpasterskie na najbliższe miesiące. Zostaną one przekazane Czcigodnym Księżom za pośrednictwem poczty dziekańskiej.

Płock, dnia 23 lutego 2017 r.

Ks. Piotr Grzywaczewski
Kanclerz Kurii

PERSONALIA 

Ks. mgr Marek Czarzasty, wikariusz parafii pw. św. Józefa w Ciechanowie, z dniem 27 lutego 2017 r., mianowany wikariuszem parafii pw. św. Jana Pawła II w Pułtusku.

Płock, dnia 23 lutego 2017 r.

Ks. Dariusz Rogowski
Notariusz

Kuria Diecezjalna Płocka
Płock, dnia 23 lutego 2017 r.
Nr 575/2017 

Ostatnie numery
Archiwum
Zapisz

Ta strona używa COOKIES. Z pomocą cookies zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki.

x