OKÓLNIK
Okólnik 9/2014
19.03.2014
Spis treści:

Okólnik 9

 

KOMUNIKAT DIECEZJALNEGO CENTRUM POWOŁANIOWEGO

 

Diecezjalne Centrum Powołaniowe i Klerycka Grupa Powołaniowa zaprasza młodzież męską liceów oraz III klas gimnazjalnych na rekolekcje wielkopostne, które odbędą się w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku w dniach 11-13 kwietnia 2014 r. Z uwagi na specyficzny charakter rekolekcji prosimy nie zgłaszać uczestników niespełniających podanego kryterium wiekowego.

Mottem tegorocznych rekolekcji są słowa: „Macie jedno życie warto przeżyć je dobrze!” bł.  Chiara Luce Badano.

Spotkanie rekolekcyjne rozpocznie się w piątek 11 kwietnia o godz. 17.00. Zakończenie rekolekcji nastąpi w niedzielę 13 kwietnia ok. godz. 13.00. Osoby zainteresowane mogą następnie wziąć udział wraz z młodzieżą przybyłą z diecezji w Niedzieli Palmowej. Całkowity koszt uczestnictwa w rekolekcjach wynosi 25 zł. W przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest pisemna zgoda rodziców. Uczestników prosimy o zabranie (ważne!): śpiwora, ręcznika, Pisma św., notatnika, długopisu.

Zgłoszenia prosimy przesyłać za pośrednictwem poczty elektronicznej: wsd@diecezjaplocka.pl lub telefonicznie (nr tel. 024 268 35 19 lub 509 026087).

Płock, dnia 10 marca 2014 r.

 

Ks. Ryszard Kolczyński

Dyrektor Diecezjalnego Centrum Powołaniowego

 

KOMUNIKATY KANCLEARII KURII

 

  1. 1.      Sprawy personalne

a) Księża proboszczowie, którzy w tym roku planują przejść na emeryturę, proszeni są o poinformowanie o tym Biskupa Płockiego, do dnia 30 kwietnia br. 

b) Księża proboszczowie, którzy w tym roku chcieliby zmienić placówki duszpasterskie, proszeni są o złożenie stosownej prośby do Biskupa Płockiego do dnia 30 kwietnia br. 

c) Księża wikariusze, którzy z różnych racji chcieliby zmienić placówki duszpasterskie, proszeni są o złożenie stosownej prośby do Biskupa Płockiego do dnia 31 maja br. 

d) Księża proboszczowie, którzy chcieliby skorzystać z możliwości zastępstwa wakacyjnego neoprezbitera, proszeni są o zgłaszanie do Kurii tej potrzeby najpóźniej do końca maja br. 

  1. 2.      Strona internetowa i maile parafialne

a) Zachęcamy gorąco do korzystania przez księży proboszczów z paneli parafialnych funkcjonujących w ramach internetowej strony diecezjalnej. Polecamy tę możliwość zwłaszcza tym parafiom, które nie posiadają własnej strony (około 70% parafii). Przypominamy, że każda parafia naszej diecezji ma założoną w ramach strony diecezjalnej swoją zakładkę, którą można administrować bezpośrednio i osobiście.

b) Każda z parafii naszej diecezji ma także założoną skrzynkę mailową w ramach domeny @diecezjaplocka.pl - to oficjalny adres do korespondencji na który wkrótce rozsyłany będzie newsletter.

c) Bardzo prosimy o odbieranie w kancelarii Kurii haseł i stosownych informacji technicznych dotyczących zarówno paneli parafialnych, jak i meili. Sprawne funkcjonowanie witryn danej wspólnoty i adresów w domenie diecezjalnej nie tylko polepszy jakość komunikacji, ale również wpłynie na kształtowanie medialnego wizerunku naszej diecezji.

  1. 3.      Życzenia składane przez księży dziekanów

Zgodnie z ustalonym wcześniej ustalonym porządkiem życzenia w Wielki Czwartek składa księżom biskupom dziekan dekanatu rypińskiego, natomiast w dzień imienin bp. Piotra dziekan dekanatu serockiego.  

  1. 4.      Census annus

Serdecznie dziękujemy Księżom Dziekanom za zebranie danych do „Census annus”.

  1. 5.      Wielkopostny Dzień Skupienia Kurii

Uprzejmie informujemy, że w środę 9 kwietnia Biskup Płocki wraz z pracownikami Kurii i innych instytucji diecezjalnych przeżywać będą wielkopostny Dzień Skupienia. Prowadzić go będzie ks. prof. Józef Naumowicz. Miejscem spotkania będzie dom sióstr pasjonistek w Płocku, przy ulicy Sienkiewicza. W tym dniu Kuria nie będzie czynna.

Płock, dnia 18 marca 2014 r.

 

Ks. Mirosław Milewski

Wikariusz Generalny

 

 

 

KOMUNIKATY WYDZIAŁU DUSZPASTERSKIEGO

1. Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia

Przekazanie wiernym Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia to ogólnopolska akcja, która na zlecenie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski przeprowadzana jest we wszystkich diecezjach.

Etap 1: 30 marca 2014 roku, w IV Niedzielę Wielkiego Postu, w Bazylice Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach o godzinie 10:30 J. Em. Stanisław Kardynał Dziwisz odprawi Mszę Świętą. Będzie w niej uczestniczyła delegacja młodzieży z naszej diecezji, która przyjmie lampion z „Kanonizacyjną Iskrą Miłosierdzia”.

Etap 2: W Niedzielę Palmową Męki Pańskiej, 13 kwietnia, w Światowy Dzień Młodzieży, Ksiądz Biskup Piotr Libera przekaże „Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia” delegacjom młodzieży z każdej parafii naszej diecezji. Młodzi zaniosą ogień (lampiony) do parafii, z których pochodzą.

Etap 3: W Niedzielę Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia, w sam dzień kanonizacji, odbędzie się uroczyste przekazanie „Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia” wiernym we wszystkich parafiach. Będzie to wyraz symbolicznej – duchowej łączności wszystkich wiernych z Ojcem Świętym Franciszkiem i wiernymi zebranymi na uroczystości kanonizacyjnej w Watykanie.

Szczegółowe wskazania:

Delegacja młodzieży z parafii, która odbierze lampiony w Niedzielę Palmową powinna składać się z 4 osób, które utworzą również Parafialne Centrum Światowych Dni Młodzieży (o którym więcej informacji w dalszej części dokumentu). Młodych z delegacji należy zaangażować podczas Niedzieli Bożego Miłosierdzia w przygotowanie i przebieg nabożeństwa przekazywania „Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia” wszystkim wiernym. Wiernych należy poprosić o przyniesienie w tym dniu świec do kościoła, które odpalą od lampionu i zaniosą do swoich domów. Wieczorem z całą rodziną powinni odmówić modlitwę dziękczynną za dar kanonizacji. Propozycja przebiegu nabożeństwa oraz teksty modlitw do odmówienia w domu przez rodziny, zostaną przekazane do parafii w najbliższym czasie.

2. Msza św. w Rzymie dla pielgrzymów z diecezji płockiej

Wszystkich pielgrzymów z diecezji płockiej udających się na kanonizację Jana Pawła II zapraszamy na Mszę św. 26 kwietnia o godz. 8.00 w kościele Santo Spirito in Sassia (Via dei Penitenzieri 12). Mszy św. będzie przewodniczy Biskup Płocki Piotr Libera. 

3. VII Diecezjalne Spotkanie Głuchoniemych i Słabosłyszących

„Przez wiarę i chrzest do świadectwa” – pod takim hasłem 12 kwietnia br. w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku odbędzie się VII Diecezjalne Spotkanie Głuchoniemych i Słabosłyszących. Organizuje je ks. Paweł Biedrzycki, diecezjalny referent duszpasterstwa głuchoniemych i  słabosłyszących. W programie m.in. msza św., katecheza, zwiedzanie gmachu Wyższego Seminarium Duchownego.

4. XXIII Sacrosong Diecezji Płockiej - Pułtusk Popławy 2014

Pierwszy Sacrosong Diecezji Płockiej odbył się 35 lat temu w Pułtusku. Pamiętając o tej zobowiązującej dacie Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej Płockiej wraz z parafią pw. Miłosierdzia Bożego w Pułtusku organizuje 23. Sacrosong Diecezji Płockiej, finał którego odbędzie się 10 maja 2014 r. w Pułtusku Popławach.

5. Zachęcamy do organizacji Marszów dla Życia i Rodziny

Zwracamy do organizacji Marszów dla Życia i Rodziny, które odbędą się w Polsce 1 czerwca br. Wychodząc na ulicę naszych miejscowości chcemy dać świadectwo, że jesteśmy ludźmi, dla których jest priorytetem, bo z nią związane jest dobro i szczęście dzieci i dorosłych.

6. Diecezjalna Pielgrzymka Strażaków do Austrii i Włoch (9-17 czerwca br.)

Wydział Duszpasterski Kurii Płockiej z Diecezjalnym Duszpasterzem Strażaków organizuje Diecezjalną Pielgrzymkę Strażaków do Austrii i Włoch. W dniach 9-17 czerwca br. udamy się autokarem do Sankt Florian (Austria) miejsca, w którym znajduje się grób św. Floriana, Wiednia, Asyżu, Rzymu, Monte Casino, San Govanni Rotondo, Lanciano, Manopello, Loreto, Padwy. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc. 

7. Nowość wydawnicza „Do naszych Braci Strażaków. Kazania i homilie”

Książka „Do naszych Braci Strażaków” zawiera propozycje homilii i kazań, których bezpośrednimi adresatami są druhowie i druhny ochotniczych i państwowych straży pożarnych. Publikacja ukazała się nakładem Płockiego Instytutu Wydawniczego pod redakcją ks. Andrzeja Zakrzewskiego i ks. Jarosława Kamińskiego. Książkę można nabyć w Księgarni Diecezjalnej i w Wydawnictwie.

8. „Dialog Motywujący – metoda rozwijania wewnętrznej motywacji do zmiany” – szkolenie

Szkolenie jest adresowane do osób pracujących w szeroko rozumianym obszarze pomocy: prowadzących terapię, kierownictwo duchowe, doradztwo, poradnictwo, interwencje krótkoterminowe, rozmowy motywujące i in. Termin: Pt. 9 maja 2014 r.: 15:00 - 18:00; Sob. 10 maja 2014 r.:9:00 - 16:00; Sob. 17 maja 2014 r.: 9:00 - 16:00. Miejsce: Centrum Psychologiczno-Pastoralne „METANOIA”, Al. Kobylińskiego 21a. Szczegółowe informacje w CPP „Metanoia”, ilość miejsc ograniczona.

9. Bieżące informacje Wydziału Duszpasterskiego na: duszpasterski.pl; facebook.com/duszpasterski.

Płock, dnia 13 marca 2014 r.

Ks. Jarosław Kamiński

Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego

 

 

KOMUNIKATY DIECEZJALNEGO DUSZPASTERZA MŁODZIEŻY

1. Parafialne Centrum Światowych Dni Młodzieży (PCŚDM)

W każdej parafii powinien powstać zespół młodzieży, który będzie pracował na materiałach formacyjnych ŚDM, oraz zajmie się, przy współpracy z duszpasterzami i katechetami pracą organizacyjną i promocyjną na rzecz Światowych Dni Młodzieży. Zespół powinien składać się minimum z 4 osób. Ksiądz Proboszcz jest zobowiązany do delegowania zespołu i przesłania do Wydziału Duszpasterskiego danych teleadresowych wybranych osób na załączonym formularzu. Parafialne Centrum ŚDM w imieniu parafii odbierze w Niedzielę Palmową „Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia”.

W sobotę, 12 kwietnia 2014 r. (przed Niedzielą Palmową) odbędzie się w Płocku pierwsze spotkanie szkoleniowo – formacyjne dla Parafialnych Centrów ŚDM.

 

Program spotkania

Sobota, 12 kwietnia

13:00 Przyjazd do Płocka i recepcja

13:30 I sesja plenarna:

- Orędzie papieża Franciszka do młodych na XXIX ŚDM

- Projekt B>M – próba przełożenia orędzia papieskiego na propozycje duszpasterskie

- Młodzież podmiotem przygotowań: rola Diecezjalnego Biura i Parafialnych Centrów ŚDM

17:00 Obiadokolacja

18:00 II sesja plenarna:

- „Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia”

- Dyskusja i praca w grupach

21:00 Czuwanie modlitewne przed Niedzielą Palmową Niedziela, 13 kwietnia

 

Niedziela, 13 kwietnia

7:30 Śniadanie

8:30 Jutrznia

9:00 III sesja plenarna:

- Peregrynacja symboli ŚDM, propozycje materiałów i form peregrynacji

- „Bilet dla Brata”, dzieło pomocy młodym ze Wschodu i krajów misyjnych

- „Dni w Diecezjach”, ustalenie wytycznych programowych

11:30 Przerwa na kawę

12:00 Praca w grupach na materiałach ŚDM

13:00 Obiad

15:00 Udział w obchodach Niedzieli Palmowej:

- Eucharystia

- Przekazanie „Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia” – w imieniu parafii odbierają Parafialne Centra ŚDM

- Posłanie przez Księdza Biskupa Parafialnych Centrów ŚDM.

 

Uwaga: Udział w spotkaniu PCŚDM jest obowiązkowy. Młodzież zabiera ze sobą śpiwór i karimatę. Koszt uczestnictwa wynosi 60 zł od osoby. Prosimy Księdza Proboszcza o wsparcie finansowe delegacji z parafii. Po zakończeniu obchodów Niedzieli Palmowej, młodzież z PCŚDM będzie mogła wrócić do domów autokarami z dekanatów (w tej sprawie prosimy o bezpośredni kontakt z dekanalnymi duszpasterzami młodzieży, którzy są odpowiedzialni za autokary z dekanatu).

 

2. Materiały formacyjne do Światowych Dni Młodzieży

„Światowy Dzień jest nie tylko świętem, ale także poważnym duchowym zadaniem. Aby był on owocny, potrzebne jest przygotowanie się doń pod kierunkiem pasterzy w diecezjach i w parafiach,  stowarzyszeniach, ruchach oraz kościelnych wspólnotach młodzieżowych”  (Jan Paweł II, Orędzie do młodych z okazji V ŚDM, 1990).

Poszczególne lata przygotowań poświęcone są następującym tematom:

  • 2013/2014 – SŁOWO (kerygmat) - „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (Mt 5, 3);
  • 2014/2015 – SAKRAMENTY (liturgia)- „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” (Mt 5, 8);
  • 2015/2016 – CARITAS (diakonia) - „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5, 7).

Prosimy  wszystkich Księży Proboszczów, Wikariuszy, Duszpasterzy Akademickich i Prefektów, aby w każdej parafii i duszpasterstwie umożliwili młodym miesięczne spotkania w małych grupach formacyjnych. Zachęcamy do zakładania małych grup dzielenia i poszukiwania młodych, aby programem formacyjnym objęta została jak największa liczba młodych ludzi. Do programu formacyjnego w ruchach i wspólnotach działających już przy parafii należy wprowadzić tematy programu Światowych Dni Młodzieży.

W pierwszym roku (2013/2014) program przygotowań duchowych bazuje na Słowie Bożym, które prowadzi człowieka do wiary w Jezusa, Syna Bożego. Punktem wyjścia spotkań miesięcznych jest sytuacja egzystencjalna młodego człowieka, której interpretacji i zrozumienia szukać pragniemy w świetle Słowa Bożego poprzez metodę widzieć-ocenić-działać.

Materiały formacyjne:

a) Podręcznik „Cz@t ze Słowem” - jeden egzemplarz na parafię (koszt 25 zł)

b) Orędzie Ojca Świętego na Niedzielę Palmową – do pobrania ze strony http://www.kdm.org.pl

c) www.kdm.org.pl – na tej stronie znajdują się wszystkie materiały formacyjne oraz komentarze video i świadectwa do wykorzystania indywidualnego i pracy w grupach.

 

3. Niedziela Palmowa 13 kwietnia 2014 r.

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży Studnia oraz Wydział Duszpasterski zapraszają do wzięcia udziału w 29. Światowym Dniu Młodzieży, który odbędzie się w Płocku w Niedzielę Palmową. Hasłem tegorocznego spotkania młodych są słowa: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (Mt 5, 3). Podczas naszego spotkania zostanie również przekazana do parafii „Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia”. Prosimy duszpasterzy i katechetów o serdeczne zaangażowanie się we wspólne dzieło i przywiezienie jak największej liczby młodzieży. Tradycyjnie zachęcamy również do przygotowania wielu palm na konkurs na: „Najładniejszą Palmę 2014”.

 

Program Niedzieli Palmowej

do godziny 14:45 – zbiórka na placu przy par. św. Jadwigi Królowej w Płocku.

15:00 – poświęcenie palm, procesja i Eucharystia, przekazanie „Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia”.

16:30 – przejście do Orlen Areny.

16:45 – poczęstunek i rozwiązanie konkursu na najładniejszą palmę.

17:15 -  prezentacja ŚDM w Krakowie.

17:30 -  Duchowe przyjęcie Krzyża ŚDM i Ikony Matki Bożej.

17:45 – posłanie prze Księdza Biskupa Parafialnych Centrów ŚDM.

18:00 – koncert ewangelizacyjny Pawła Chustaka.

19:30 -  zakończenie spotkania.

 

Uwagi organizacyjne:

1. Każdy dekanat jest zobowiązany do wydelegowania na spotkanie przynajmniej jednego autokaru młodzieży. Za zorganizowanie autokaru odpowiada dekanalny duszpasterz młodzieży. Zachęcamy również do wyjazdów parafialnych i ze swoimi katechetami.

2. Autokary parkujemy na parkingach przy Orlen Arenie i tu pozostają przez cały czas trwania spotkania.

3. Księży prosimy o posługę w konfesjonałach. Istnieje również możliwość dołączenia się do koncelebry. Prosimy o zabranie ze sobą komży, alby i stuły.

4. Młodzież z Parafialnych Centrów Światowych Dni Młodzieży przyjeżdża do Płocka w sobotę (12 kwietnia) i uczestniczy w swoim programie, a od godziny 15:00 włącza się w obchody Niedzieli Palmowej.

 

4. Spotkanie dekanalnych duszpasterzy młodzieży – 24 marca, godz. 15:30

Zapraszamy dekanalnych duszpasterzy młodzieży do MCEW Studnia (Płock, ul. Górna 1a) na spotkanie organizacyjne przed Niedzielą Palmową. Zostaną również poruszone tematy związane z Festiwalem Młodych i przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży.

 

5. Pielgrzymka młodzieży do Rzymu na uroczystości kanonizacyjne bł. Jana Pawła II i bł. Jana XXIII

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży STUDNIA organizuje autokarową pielgrzymkę młodzieży do Rzymu na uroczystości kanonizacyjne bł. Jana Pawła II. Zapraszamy na nią młodzież w wieku od 16 do 35 lat. Pielgrzymka odbędzie się w terminie od 24 do 30 kwietnia 2014 roku.

 

Program

24 kwietnia – wyjazd z Płocka

25 kwietnia – zwiedzanie Bresci, uczestnictwo w programie przygotowanym specjalnie dla naszej grupy przez mieszkańców, spotkanie z włoską młodzieżą, nocleg

26 kwietnia – przyjazd do Rzymu, zakwaterowanie

27 kwietnia – udział w uroczystościach kanonizacyjnych

28 kwietnia – zwiedzanie Rzymu

29 kwietnia – po śniadaniu wyjazd do Polski

30 kwietnia – przyjazd do Płocka w godzinach wieczornych

 

Całkowity koszt wyjazdu wynosi 700 zł + 170 euro. Cena obejmuje: transport, nocleg, wyżywienie i ubezpieczenie. Zaliczkę w wysokości 700 zł należy wpłacić na konto: 30 1240 3174 1111 0010 3091 9449, Diecezja Płocka ul. Tumska 3, 09-402 Płock. W tytule wpisujemy: Kanonizacja + imię i nazwisko. Wpłata zaliczki jest potwierdzeniem udziału w pielgrzymce i gwarancją rezerwacji miejsca. Resztę pieniędzy w wysokości 170 euro wpłacamy w dniu wyjazdu.

Zgłoszenia przyjmujemy mailowo na adres ddmstudnia@gmail.com (w zgłoszeniu należy podać: imię, nazwisko, nr PESEL, nr dowodu osobistego lub paszportu, adres zamieszkania, numer telefonu, mail).

 

6. VII Festiwal Młodych – Płock, 27-29 czerwca 2014 roku

Kolejna edycja Festiwalu Młodych odbędzie się w Płocku, w terminie: 27 – 30 czerwca 2014 r. Festiwal Młodych w latach 2014 – 2016 będzie oparty na programie formacyjnym ŚDM i będzie stanowił duchowe, formacyjne i organizacyjne przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży. Prosimy o ogłoszenie terminu festiwalu i zachęcenie młodzieży do udziału.

 

7. Audiobook „Ewangelie czytane głosem młodzieży” na Rok Słowa Bożego

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży „STUDNIA” wydało audiobook „Ewangelie czytane głosem młodzieży”. Słowo Boże czyta młodzież z naszej diecezji oraz znany aktor Jerzy Zelnik. Płyty były rozprowadzane przy okazji Festiwalu Młodych „Polska Copacabana”, który odbył się w ubiegłym roku w Płocku.

Proponujemy, aby właśnie ten audiobook stał się pamiątką dla młodzieży, która w tym roku przystępuje do sakramentu bierzmowania. Płyta z Ewangeliami będzie idealnym prezentem dla młodego człowieka i pomocą formacyjną w przeżywanym Roku Słowa Bożego.

Koszt jednej płyty to 3 zł. Zamówienia można składać telefonicznie: 603600862, lub mailowo: ddmstudnia@gmail.com

 

8. Młodzieżowe Centrum Edukacyjno Wychowawcze „STUDNIA”

Zapraszamy wszystkie grupy młodzieżowe do organizowania w naszym ośrodku rekolekcji, szkoleń i wyjazdów integracyjnych. Całkowity koszt pobytu (nocleg i wyżywienie) od piątkowej kolacji do niedzielnego obiadu wynosi 90 zł brutto. Dla grup dorosłych cena kształtuje się na poziomie 150 zł brutto (w pokojach 2 osobowych). Koszt dłuższych lub nietypowych pobytów ustalany jest indywidualnie.

Jako ośrodek przyjmujemy również na noclegi osoby indywidualne w systemie hotelowym. Organizujemy warsztaty, szkolenia i imprezy okolicznościowe.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na stronie internetowej: www.studnia.co oraz prosimy, o udostępnienie na terenie parafii ulotek informacyjnych, które dołączamy do przesyłanych materiałów.

Płock, dnia 14 marca 2014 r.

Ks. Rafał Grzelczyk

Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży

 

KOMUNIKATY DIECEZJALNEGO MODERATORA RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE 

Informacje o rekolekcjach wakacyjnych Ruchu Światło-Życie 2014 r.

Ruch Światło-Życie od 60 lat zapewnia formację religijną dzieciom, młodzieży oraz osobom dorosłym. To w nim kształtowały się liczne powołania kapłańskie, a  wielu ludzi świeckich z całego serca zaangażowało się w misję Kościoła. Podstawowa praca formacyjna Ruchu odbywa się w parafiach. Niezbędnym dopełnieniem tej formacji są 15-dniowe rekolekcje wakacyjne. Są to rekolekcje zamknięte, przeżywane poza miejscem zamieszkania uczestników.

Bardzo ważne jest, aby młodzi ludzie na drodze swojego wzrastania w wierze otrzymali wsparcie kapłanów. Jest to jedno z naszych najważniejszych zadań duszpasterskich. Młodzież jest przyszłością Kościoła – nieustannie go ożywia, z entuzjazmem angażuje się w jego dzieło.

W czasie wakacji 2014 roku Ruch Światło-Życie Diecezji Płockiej organizuje następujące rekolekcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych:

I Turnus: 28 czerwca (dzień przyjazdu) – 14 lipca (dzień rozjazdu)

1)      Oaza Dzieci Bożych (Sucha na Pomorzu, osoby od 9 do 12 lat)

2)      Oaza Nowej Drogi I i II stopnia (Gliczarów Górny, osoby po VI klasie szkoły podstawowej i po I klasie gimnazjum)

3)      Oaza Nowej Drogi III stopnia (Gliczarów Górny, osoby po II klasie gimnazjum)

II Turnus: 15 lipca (dzień przyjazdu) – 31 lipca (dzień rozjazdu)

1)      Oaza Żywego Kościoła I stopnia (Gliczarów Górny, osoby po OŻK 0 stopnia oraz po 2 i 3 klasie gimnazjum)

2)      Oaza Żywego Kościoła I stopnia (Murzasichle, osoby po Oazie Ewangelizacyjnej oraz po 1 i 2 klasie szkoły średniej)

3)      Oaza Żywego Kościoła II stopnia (Gliczarów Górny, osoby po OŻK I stopnia)

Domowy Kościół: I Turnus: 28 czerwca (dzień przyjazdu) – 14 lipca (dzień rozjazdu)

1)      Oaza Żywego Kościoła I stopnia (Szczawnica)

2)      Oaza Żywego Kościoła II stopnia (Rycerka Górna)

W ramach rekolekcji zapewniamy: zakwaterowanie w pokojach 2 – 5 osobowych z łazienkami, całodzienne wyżywienie, opiekę odpowiedzialnych animatorów, codzienny udział we Mszy Świętej, w konferencjach, spotkaniach w grupach, wieczorach pogodnych, czas na rekreację, kontakt z przyrodą, wyjścia w góry itp.

Koszt: Oaza Dzieci Bożych – 450 zł; pozostałe oazy – 600 zł. W przypadku rekolekcji odbywających się w górach doliczyć należy koszty autobusu (przewóz w obydwie strony) – ok. 150 zł.

Wielu młodych ludzi w naszych parafiach jest zaangażowanych w działalność Ruchu Światło-Życie. Jednak zdarza się, że wyłącznie ze względów finansowych nie mogą wziąć udziału w rekolekcjach wakacyjnych. Serdecznie prosimy Księży Proboszczów o rozważenie pomocy materialnej takim osobom z funduszy parafialnych lub wprost ze strony Czcigodnych Księży.

Karty uczestnictwa w oazie będzie można pobrać od 10 kwietnia ze strony www.plockaoaza.pl lub u Moderatora Diecezjalnego. Termin składania kart wraz z zaliczką do 31 maja br.

Wszelkich szczegółowych informacji dotyczących rekolekcji oazowych udziela Moderator Diecezjalny Ruchu Światło-Życie: ks. Krzysztof Ruciński (tel. 501 648 484, e-mail: ks.krzysztof.rucinski@gmail.com

Płock, dnia 18 marca 2014 r. 

Ks. Krzysztof Ruciński

Moderator Diecezjalny Ruchu Światło-Życie

 

PERSONALIA – marzec 2014

Nominacje

1. Ks. mgr Paweł Antkiewicz, asystent kościelny KSM Diecezji Płockiej, z dniem 13 marca 2014 r., mianowany członkiem Diecezjalnej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Płockiej.

2. Ks. dr Rafał Bednarczyk, pracownik Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Płockiej, z dniem 5 marca 2014 r., mianowany diecezjalnym duszpasterzem nauczycieli w Diecezji Płockiej.

3. Ks. mgr Paweł Brzeziński, dotychczasowy rezydent w par. pw. św. Józefa w Zakroczymiu, z dniem 14 marca 2014 r., mianowany wikariuszem parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Ciechanowie.

4. Ks. mgr Jarosław Jacek Cichocki, wikariusz parafii pw. św. Stanisława Kostki w Rypinie, z dniem 10 marca 2014 r., mianowany kapelanem Związku Harcerstwa Polskiego w diecezji płockiej.

5. Ks. Witold Godleś, proboszcz parafii pw. św. Józefa w Zakroczymiu, z dniem 4 marca 2014 r., mianowany dekanalnym duszpasterzem rodzin w dekanacie zakroczymskim.

6. Ks. mgr Tomasz Markowicz, wikariusz parafii pw. św. Onufrego w Staroźrebach, z dniem
4 marca 2014 r., mianowany dekanalnym duszpasterzem młodzieży w dekanacie bielskim.

7. Ks. Janusz Nalewajek, z dniem 15 marca 2014 r., skierowany do pracy duszpasterskiej w parafii pw. św. Stanisława BM w Glinojecku.

Zwolnienia

1. Ks. mgr Jacek Godos, wikariusz parafii pw. św. Stanisława BM w Glinojecku, z dniem
11 marca 2014 r., odwołany z pełnionej funkcji.

2. Ks. mgr Tadeusz Milczarski, proboszcz parafii pw. św. Pankracego w Nowym Guminie, z dniem 10 marca 2014 r., na własną prośbę, zwolniony z funkcji kapelana Związku Harcerstwa Polskiego w Diecezji Płockiej.

3. Ks. mgr Sławomir Wądołek, proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM w Dąbrowie. Z dniem 17 marca 2014 r., odwołany z funkcji diecezjalnego koordynatora odnowy w Duchu Świętym w Diecezji Płockiej.

4. Ks. dr Marek Wilczewski, pracownik Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Płockiej, z dniem 5 marca 2014 r., na własną prośbę, zwolniony z funkcji diecezjalnego duszpasterza nauczycieli w Diecezji Płockiej.

Płock, dnia 18 marca 2014 r.

Ks. Dariusz Rogowski

Notariusz

 

Kuria Diecezjalna Płocka

Płock, dnia 18 marca 2014 r.

Nr 526/2014                                 

Ostatnie numery
Archiwum
Zapisz

Ta strona używa COOKIES. Z pomocą cookies zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki.

x