OKÓLNIK
Okólnik 1/2014
Spis treści:

Okólnik 1

 ZAPROSZENIE BISKUPA PŁOCKIEGO

NA DZIEŃ ŻYCIA KONSEKROWANEGO

W święto Ofiarowania Pańskiego obchodzimy ustanowiony przez bł. Jana Pawła II Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Zapraszam bardzo serdecznie wszystkie osoby konsekrowane z naszej diecezji do wspólnego świętowania. Podejmując modlitwę w rodzinie powołanych, będziemy dziękować Bogu w tym szczególnym dniu za łaskę powołania i zarazem wspierać się wzajemnie na drodze apostolstwa. Prośmy też gorąco Pana o dar nowych powołań do życia zakonnego.

Uroczystościom w niedzielę 2 lutego przewodniczyć będzie ks. biskup Roman Marcinkowski. Rozpoczną się one Mszą św. w płockiej katedrze o godzinie 10.00. Następnie odbędzie się spotkanie w Opactwie Pobenedyktyńskim.

Niestety w tym roku nie będą mógł osobiście świętować razem z Wami. W tym czasie będę bowiem przebywał w Rzymie, z wizytą Ad limina Apostolorum. Bądźcie pewni jednak mojej gorącej modlitwy za wszystkie siostry zakonne i wdowy konsekrowane oraz wszystkich zakonników posługujących w diecezji płockiej. Będę ją zanosił za przyczyną świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz  błogosławionego Jana Pawła II.

Przesyłam słowa pozdrowień i pasterskie błogosławieństwo.   

Płock, dnia 15 stycznia 2014 r.

Wasz biskup Piotr

ZARZĄDZENIE: Zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski z dnia 29 listopada 2002 r. oraz decyzją Biskupa Płockiego, ofiary zebrane na tacę w Święto Ofiarowania Pańskiego, przeznaczone są na potrzeby zakonów kontemplacyjnych w Polsce. Wpłat proszę dokonywać na konto diecezjalne z dopiskiem: „Taca z 2 lutego”.

Płock, dnia 13 stycznia 2014 r. 

Ks. Mirosław Milewski

Wikariusz Generalny

 

DEKRET

POWOŁUJĄCY RADĘ NAUKOWĄ „STUDIÓW PŁOCKICH” 

Mając na uwadze rozwój „Studiów Płockich” oraz potrzebę dostosowania do aktualnych wymogów dla tego typu czasopism, na wniosek ks. prał. dr. Mirosława Koska redaktora naczelnego, niniejszym powołuję Radę Naukową „Studiów Płockich”
w następującym składzie:

 

 1. Ks. inf. prof. dr hab. Wojciech Góralski
 2. Ks. kan. prof. dr hab. Michał Grzybowski
 3. Ks. prof. dr hab. Leszek Misiarczyk
 4. Ks. prał. prof. dr hab. Ireneusz Mroczkowski
 5. Ks. prał. prof. dr hab. Henryk Seweryniak
 6. Ks. prał. prof. dr hab. Waldemar Turek
 7. Pani prof. dr hab. Wanda Stojanowska
 8. Pan prof. dr hab. Janusz Zieliński

Życzę, by prace Rady Naukowej miały znaczący wpływ na kształt „Studiów Płockich”  i prezentowane w nich treści naukowe.

Nr 55/2014

Płock, dnia 13 stycznia 2014 r.

 

† Piotr Libera

Biskup Płocki

Ks. Dariusz Rogowski     

Notariusz

           

 

OTWARCIE HURTOWNI ARTYKUŁÓW LITURGICZNYCH „SACERDOS” W PŁOCKU

 

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, wychodząc na przeciw oczekiwaniom Czcigodnych Księży pragnę poinformować o otwarciu w dniu 22 stycznia br. Płocku przy ul. Mostowej 1, Hurtowni Artykułów Liturgicznych „Sacerdos”.  W naszej ofercie znajdują się między innymi: sutanny, ornaty, kapy, alby, komże, stuły, koszule i odzież kapłańska, paschały i świece, komunikanty i hostie, tabernakula, kielichy, puszki, monstrancje i relikwiarze.  Ponadto oferujemy: krzyże, renowację i naprawę sprzętu liturgicznego, aparaturę nagłaśniającą, maszyny i artykuły służące utrzymaniu czystości i porządku oraz wszelkie  produkty i materiały służące wyposażeniu kościołów i kaplic.

Hurtownia czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 17.00, oraz w sobotę w godz. 9.00 - 14.00. Tel: 24 268 88 97 (centrex 199), tel. kom. 501 384 314; e-mail: sacerdos@diecezjaplocka.pl  W najbliższym czasie planujemy również uruchomienie strony internetowej, która umożliwi dokonywanie zakupów w  naszym sklepie drogą internetową. Przez cały miesiąc od chwili otwarcia (od dnia 22 stycznia br.) obowiązywać będą ceny promocyjne. Serdecznie zapraszamy Czcigodnych Księży do zakupów w naszym sklepie.

Płock, dnia 13 stycznia 2014 r. 

Ks. Roman Bagiński

Ekonom Diecezjalny

 

 KOMUNIKATY DIECEZJALNEGO DUSZPASTERZA LITURGICZNEJ SŁUŻBY OŁTARZA 

1. Diecezjalny finał rozgrywek piłkarskich ministrantów

Uprzejmie informuję, że eliminacje dekanalne i rejonowe rozgrywek piłkarskich mistrzostwa ministrantów powinny odbyć się do kwietnia 2014 roku. Za eliminacje w dekanatach odpowiedzialni są Dekanalni Duszpasterze LSO. Dalsze eliminacje (rejonowe) zostaną przeprowadzone w następujących grupach (rejonach):

Rejon I - Ciechanów – dekanaty: Ciechanów Wschód, Ciechanów Zachód, Przasnysz, Pułtusk, Maków Mazowiecki, Raciąż, Dzierzgowo.

Rejon II - Płock - dekanaty: Płock Wschód, Płock Zachód, Gąbin, Bielsk, Dobrzyń nad Wisłą, Gostynin

Rejon III - Płońsk - dekanaty: Płońsk, Nasielsk, Serock, Bodzanów, Wyszogród, Zakroczym

Rejon IV - Sierpc - dekanaty: Sierpc, Dobrzyń nad Drwęcą, Rypin, Tłuchowo, Żuromin, Mława, Strzegowo

Za organizację etapu rejonowego odpowiadają Dekanalni Duszpasterze LSO z dekanatów wymienionych na 1 miejscu. Drużyna składa się z 6 osób (5 w polu + 1 bramkarz) oraz 3 zawodników rezerwowych. Do finału z każdego rejonu awansują po 2 grupy w każdej z 3 kategorii wiekowych.

Zaraz po zakończeniu eliminacji międzyrejonowych, nie później niż do 06.04.2014 r., proszę o zgłoszenie zwycięzców tej fazy kwalifikacji do Diecezjalnego Duszpasterza LSO: tel. 24 / 261-28-65, e-mail: arturojan@email.it

Kategorie sportowe powinny obejmować: I. szkoła podstawowa; II. gimnazjum; III. szkoła średnia.

Finał diecezjalny odbędzie się w dniu 12 kwietnia 2014r. Zwycięskie drużyny w każdej z kategorii wezmą udział w finałach MISTRZOSTW POLSKI SŁUŻBY LITURGICZNEJ W PIŁCE NOŻNEJ HALOWEJ 2013/2014 pod Patronatem Metropolity Krakowskiego Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza w dniach 1 i 2 maja 2014.

2. Kurs lektorski

Proszę o przeprowadzenie w dekanatach kursu przygotowującego dla kandydatów do przyjęcia posługi lektora. Niezbędne materiały wysłane zostaną pocztą mailową wraz z nowym programem formacyjnym służby liturgicznej, którego to wersja robocza powinna pojawić się niebawem. Kurs lektora dotychczas odbywał się w naszej diecezji co drugi rok, i podtrzymując tę tradycję pragnąłbym by miał on miejsce również w tym roku szkolno- katechetycznym. Bedzie się on odbywał naprzemiennie z kursem ceremoniarzy liturgicznych (w przyszłym roku).

Proszę o dokonywanie zgłoszeń kandydatów na lektorów do dnia 30 kwietnia: tel. (0-24) 261-28-65 [241], arturojan@email.it

3. Konkursy

 1. plastyczny
 2. liturgiczny
 3. matematyczny

Rozstrzygnięcie konkursów w dniu 17 maja w połączeniu z obchodami Dnia Ministranta w Sikorzu.

4. Płocka diecezjalna liga ministrantów

Od początku marca pragniemy powołać Płocką Diecezjalną Ligę Ministrantów. Niezbądne informacje w załaczniku. Zgłoszenia i ewentualne zapytania proszę kierować: tel. (0-24) 261-28-65 [241], arturojan@email.it

Zgłoszenia przyjmowane będą do końca stycznia br. Zainteresowanym parafiom przesłane zostaną niezbędne formularze i dokumenty.

Płock, dnia 7 stycznia 2014 r.

Ks. Artur Janicki

Diecezjalny Duszpasterz

Liturgicznej Służby Ołtarza

 

KOMUNIKAT CARITAS DIECEZJI PŁOCKIEJ

 

Caritas Diecezji Płockiej organizuje rekolekcje dla Członków Parafialnych Zespołów Caritas i Parafialnych Zespołów Charytatywnych.  Odbędą się one w Ośrodku Charytatywno- Szkoleniowym Caritas w Popowie n/Bugiem, w dniach 07. 02. 2014 r. -  09. 02. 2014 r.

Organizujemy również w naszym Ośrodku w Popowie wczaso-rekolekcje dla osób starszych i chorych. Odbędą się one w dniach 07.02.2014 – 14.02.2014r.

Bardzo proszę Księży Proboszczów o powiadomienie zainteresowanych osób.

Dodatkowe informacje i zapisy w sekretariacie Caritas w Płocku, ul. Sienkiewicza 34, tel. (24) 267-82-40.

Płock, dnia 10 stycznia 2014 r.

Ks. Szczepan Bugaj

Dyrektor Caritas Diecezji Płockiej

 

PERSONALIA – STYCZEŃ 2014

 

Nominacje w instytucjach diecezjalnych

 

 1. Ks. mgr Paweł Antkiewicz, wikariusz parafii pw. św. Mikołaja w Lipowcu Kościelnym, z dniem 16 stycznia 2014 r., mianowany asystentem diecezjalnym Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
 2. Ks. mgr Krzysztof Jończyk, dyrektor Katolickiego Radia Ciechanów, z dniem
  16 stycznia 2014 r., mianowany dyrektorem Katolickiego Radia Płock.
 3. Ks. dr Ryszard Kolczyński, opiekun Roku Propedeutycznego w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku, z dniem 1 lutego 2014 r., mianowany dyrektorem Diecezjalnego Centrum Powołaniowego w Płocku.
 4. Ks. dr Tomasz Lewicki, dyrektor Płockiego Instytutu Wydawniczego, z dniem
  13 stycznia 2014 r., mianowany zastępcą redaktora naczelnego rocznika „Studia Płockie“.
 5. Pan Piotr Łaszczych, z dniem 16 stycznia 2014 r., mianowany prezesem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Płockiej.
 6. Ks. mgr Jarosław Mokrzanowski, pracownik Wydziału Duszpasterskiego, z dniem
  1 stycznia 2014 r., mianowany pracownikiem kancelarii Kurii Diecezjalnej Płockiej.
 7. Ks. dr Paweł Niewinowski, wychowawca w Szkołach Katolickich w Sikorzu, z dniem
  13 stycznia 2014 r., mianowany sekretarzem rocznika „Studia Płockie“.
 8. Ks. mgr Dariusz Nowotka, wikariusz parafii pw. św. Zygmunta w Płocku, z dniem
  17 lutego 2014 r., mianowany pracownikiem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Płockiej.
 9. Ks. kan. mgr Ryszard Paradowski, Przewodniczący Rady Ekonomicznej Diecezji Płockiej, z dniem 1 lutego 2014 r., mianowany dyrektorem Wydziału Budownictwa
  i Sztuki Sakralnej Kurii Diecezjalnej Płockiej, do końca obecnej kadencji Rady Ekonomicznej.
 10. Ks. dr Dariusz Piskorski, wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, z dniem 1 lutego 2014 r., mianowany dyrektorem Soborowego Studium Teologiczno-Pastoralnego Diecezji Płockiej.

Nominacje wikariuszowskie

 

 1. Ks. Piotr Błoński, z dniem 25 grudnia 2013 r., mianowany wikariuszem parafialnym parafii pw. św. Zygmunta w Płocku.
 2. Ks. mgr Tomasz Markowicz, dyrektor Katolickiego Radia Płock, z dniem 14 lutego
  2014 r., mianowany wikariuszem parafialnym parafii pw. św. Onufrego w Staroźrebach. 
 3. Ks. mgr Bartosz Szostak, z dniem 15 lutego 2014 r., mianowany wikariuszem parafialnym parafii pw. św. Zygmunta w Płocku. 

Zwolnienia

 1. Ks. mgr Krzysztof Jończyk, asystent diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, z dniem 15 stycznia 2014 r., na własną prośbę, zwolniony z pełnionej funkcji.
 2. Ks. kan. dr Bogusław Daniel Kwiatkowski, dyrektor Soborowego Studium Teologiczno-Pastoralnego Diecezji Płockiej, z dniem 31 stycznia 2014 r., zwolniony z pełnionej funkcji. 
 3. Ks. mgr Tomasz Markowicz, dyrektor Katolickiego Radia Płock, z dniem 15 stycznia 2014 r., na własną prośbę, zwolniony z pełnionej funkcji.
 4. Ks. dr Dariusz Piskorski, dyrektor Diecezjalnego Centrum Powołaniowego w Płocku, z dniem 31 stycznia 2014 r., zwolniony z pełnionej funkcji.
 5. Ks. mgr Jarosław Mokrzanowski, z dniem 31 grudnia 2013 r., zwolniony z funkcji pracownika Wydziału Duszpasterskiego w Kurii Diecezjalnej Płockiej.

 

Płock, dnia 17 stycznia 2014 r.

Ks. Dariusz Rogowski

Notariusz Kurii

 

Kuria Diecezjalna Płocka

Płock, dnia 17 stycznia 2014 r.

Nr 60/2014

Ostatnie numery
Archiwum
Zapisz

Ta strona używa COOKIES. Z pomocą cookies zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki.

x